Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Edirne'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen 2024 Öğrenci Yaz Kampı açılış törenine katıldı.

Edirne Valiliği himayesinde, Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından organize edilen açılış töreni, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Edirne Valisi Yunus Sezer, İl Müdürümüz Selim Ak ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kampa, 11 Balkan ülkesinden gelen 305 öğrenci ve 28 öğretmen katılım sağladı. Öğrenciler, bir hafta boyunca Musabeyli Koruluğu'nda yer alan gençlik kampı Balkan Obasında çeşitli etkinliklere katılacak.

Açılış programında konuşan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Balkanlarla olan ilişkilerin önemine değinerek, "Balkanlarla olan ilişkimizi saatlerce konuşabiliriz. Geçmişten gelen kardeşlik ve ilişkilerimiz çok kıymetli. Bakanlık olarak, başta Balkan Ülkeleri olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok projeye imza atıyoruz. Gençlerimiz, Balkan ülkelerine gidip hem geçmişin izlerini hem de mevcut ilişkiler ile ilgili çalışmalara imza atıyorlar” dedi.

Edirne Valisi Yunus Sezer de yaptığı konuşmada, “Edirne Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu’nun Balkanlardaki dostluğu, kardeşliği, şehirler arasındaki iş birliğini arttırmak üzere kuruldu. Balkan coğrafyası insanlarının birbirine bağlı olduğu çok güzel bir coğrafya. Burada bizim kalıcı ilişkiler kurmamız kalıcı dostluklar kurmamız, Balkanların eğitimden spora, kültüre ve birçok alanda daha da gelişmesi bakımından çok önemli. Bu manada sizlere çok büyük iş düşüyor burada kuracağınız dostlukları kalıcı hale getirerek, Edirne’yi her zaman kardeş şehir olarak görmenizi temenni ediyorum”  ifadelerini kullandı.

Kamp süresince öğrenciler, çeşitli spor faaliyetleri, kültürel etkinlikler ve doğa yürüyüşleri gibi birçok etkinlikle dolu dolu bir hafta geçirecekler.