663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, seyir zevki yüksek yeni formatıyla ilk kez seyircisinin karşısına çıktı. Lig usulüne geçilmesiyle yeni bir format kazanan Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne bu yıl 852 pehlivan katılıyor. Sarayiçi Er Meydanı'nda gerçekleştirilen açılış törenine Edirne Valisi Yunus SEZER, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim TÜRKİŞ, Kırkpınar Ağası Seyfettin SELİM, CHP Edirne Milletvekilleri Ahmet Baran YAZGAN ve Ediz ÜN, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet AKALIN, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim AK ve çok sayıda güreşsever katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Kırkpınar Marşı'nın okunması ve 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek'in göndere bayrak çekmesiyle başladı.

Konuşmasında Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, Kırkpınar Yağlı Güreşleri geleneğini asırlardır yaşatarak dünyaya tanıtmak üzere tüm misafirleri Edirne'de ağırlamaktan gurur duyduğunu belirtti. Akın, "Edirne, Türkiye'nin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan eşsiz bir şehirdir. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ise bu mirasın en önemli parçalarından biridir. UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, sadece sporun değil, kültürel zenginliklerimizin de yaşatıldığı bir festivaldir" dedi.

Başkan Akın, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin içinde Koca Yusufları, Adalı Halilleri, Kurt Dereli Mehmetleri, Kel Aliçoları, Tekirdağlı Hüseyin Alkaya'ları gibi pehlivanların hikâyelerini ve mücadelelerini barındırdığını belirtti. "Bu muhteşem gelenek daha nice pehlivanlara ve hikâyelere ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Dualı çayır asırlardır yağlı güreş sporunun zirvesi ve aynı zamanda dostluğun, kardeşliğin sembolü olarak yaşamış ve yaşayacaktır. Ülkemizin dört bir yanından gelen değerli pehlivanlarımız, tarihi er meydanın dualı çayırında 3 gün boyunca güçlerini ve yeteneklerini sergileyecekler. Zeytinyağı ile yağlanmış bedenleri, kıspetleri, güç ve cesaretle dolu yürekleriyle, centilmence mücadele edecekler" diye konuştu.

Başkan Akın ayrıca, "2023 yılı itibariyle kurulan CWENERJİ Yağlı Güreş Ligi ile yeni formatına geçen, seyir zevki yüksek ve gelenekselliğine daha yakın, kıran kırana bir Kırkpınar bu yıl bizlerle olacak. Organizasyonumuzun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese; güreşçilerimize, hakemlerimize, cazgırlarımıza ve tüm katılımcılarımıza şimdiden en içten teşekkürlerimi sunuyor, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin barış, dostluk ve kardeşlik ruhunu tüm dünyaya yaymasını temenni ediyorum. Büyük bir özen, özveri ve emekle bir yıl boyunca çalışan ter döken tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyor; centilmence bir yarışma olmasını umut ediyorum. Allah yollarını açık etsin, ayaklarına taş değdirmesin. Dualı çayırda ter dökecek bütün cazgırlarımıza, hakemlerimize, davul zurna ekibimize de kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmaları 663. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim tarafından devam ettirildi. Ata sporu Kırkpınar'ın ağalığına 15. kez aday olduğunu belirten Seyfettin Selim, "Bu sene adayım 15. kez Kırkpınar Ağalığı için buraya geldim. Ata sporuna, peygamber sporuna, yiğit sporuna on beş seneden beri gönül veren birisi olarak ağalık yapmak bize nasip oldu. Bu herkese nasip olmaz. Buraya vermiş olduğum emekler az bile. Ne mutlu Türk'üm diyene, ne mutlu Türkiye'yi sevene, ne mutlu Türk vatandaşı olmaktan gurur duyana. Ata sporunu seviyorum, sevdireceğim. Bu sene yine buradayız. Edirne Er Meydanı'nın olduğu yer, Edirne Ata Sporu'nun olduğu yer, Edirne Kırkpınar Güreşleri'nin yerini hiçbir şey almaz. Bende bir Edirneli olarak herkese sevgiler saygılar sunuyorum. Ata sporuyla aslanlar gibi güreşen tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum" dedi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş ise, "Ne mutlu bize ki 663. Kırkpınar güreşleri için bir kere daha buradayız. İnşallah son Kırk yılın en unutulmaz Kırkpınar'ını yaşayacağız. Hepimiz gerçek anlamda güreşe doyacağız" şeklinde konuştu.

Edirne Valisi Yunus Sezer ise, "Bugüne kadar yağlı güreşlerin yaşatılmasına emek veren, dualarla, milli ve manevi değerleri bugüne taşıyan rahmete kavuşan pehlivanlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz. Bu sene 852 pehlivanımız güreş yaparak finale kalacaklar. Hepsine başarılar diliyorum. Bundan sonra da bu değeri gelecek nesillere aktarmak için çaba göstereceğimizi bilmenizi istiyorum" dedi.

Konuşmaların ardından pehlivanlar, hakemler, cazgırlar ve davul zurna ekibi yer aldığı kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Er Meydanı'nı dolaşarak, protokolü ve güreşseverleri selamladı.