Edirne’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle başlatılan Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri için öğrenci seçme uygulama sınavı yapıldı. Edirne Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilen sınava 400 öğrenci katıldı.

Uygulama Sınavı Detayları:

Sınavda, öğrenciler karton ve plastik malzemelerle temsili astronotların bulunduğu uzay kapsülü hazırladı. Projelerini jüriye uygulamalı olarak sunan öğrenciler, kapsülün belirli bir yükseklikten suya yumuşak inişini simüle etti. Bu projeler, jüri tarafından puanlandı ve yeterli puanı alan öğrenciler, Deneyap atölyelerinde eğitim almaya hak kazanacak.

Edirne Gençlik Merkezi Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri Koordinatörü Gökhan Ballıklıoğlu, sınav sürecinin uygulama sınavıyla sona erdiğini belirtti. Ballıklıoğlu, "Gençler yazılı sınavın ardından bugün uygulama sınavında projelerini sundular. İki yıllık Deneyap eğitimleri bu sınavın sonucunda başlayacak," dedi.

Geleceğin Teknoloji Kaşifleri:

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Edirne Temsilcisi Burak Cambaz, öğrencilerin uygulama sınavında uzay yolculuğunun geri dönüş aşamasını maketlerle canlandırdıklarını ifade etti. Cambaz, "Milli Teknoloji Hamlesi çatısı altında gençlerimizin uzaya olan ilgisi arttı ve Alper Gezeravcı'nın uzaya gitmesiyle büyük bir öz güven oluştu," şeklinde konuştu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Marmara Bölgesi 3. Bölge Sorumlusu Tarık Hatipler ise sınavın gençler için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Hatipler, "Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın gençlere uzayla ilgili önemli bir ufuk açtığını ve bu sınava giren yüzlerce Alper Gezeravcı'nın olduğunu," belirtti.

Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri Uygulama Sınavı, gençlerin teknolojik yeteneklerini keşfetme ve geliştirme fırsatı sundu. Geleceğin kaşiflerine başarılar diliyoruz.