19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.

19 MAYIS 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI

25 Kasım Stadı önünden başlayan kortej Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Serhat OCAK tarafından Atatürk Anıtına Çelenk sunumu, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunması günün anlam ve önemini belirten konuşmanın İl Müdürü Serhat OCAK tarafından yapılması, Gençlik Merkezi Üyesi Özgün CESUR'un  ''O Geliyor'' adlı şiiri seslendirmesi ve Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibinin  gösterisi ile   son buldu.

İl Müdürü   Sayın Serhat OCAK;  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışı; milletimizin varlığını güçlendiren, umutlarını canlandıran, makus talihimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan İstiklal mücadelesini fiilen başlatan, yeni bir devletin kuruluşu yolunda atılan onurlu bir ilk adımdır. Bu yönüyle 19 Mayıs;milletin bağımsızlık inancından, vatan sevgisinden, hür ve müstakil yaşama kararlılığından güç alınarak işgale,zulme, emperyalist güçlere karşı verilen bir mücadele, geleceğimizin metni olan Cumhuriyetimizin önsözüdür. Şüphesiz vatanın bağımsızlığı ve kurtuluşu uğruna çok büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir Türkiye’nin inşası için bugün olduğu gibi emsalsiz mücadele ve fedakarlıklar gösterilmiştir. Zamanların ruhunu anlamak, gelişmeleri doğru tahlil edebilmek için çok okumalı, çok araştırmalı, mevcut bilgimizi doğru kaynakları kullanarak yenilemeli, istidat ve kabiliyetlerimizi geliştirmeli teknolojik yeniliklere ve değişimlere açık olmalısınız. Evrensel değer olarak kabul gören demokrasiyi, insan haklarını, farklı düşüncelere, farklı kültürlere saygıyı ve demokratik değerlere bağlılığı hukukun üstünlüğünü özümsemelisiniz. Nitekim sizler, değişimin anahtarı, gelişmenin, üretmenin itici gücü olarak tüm alanlarda gelişmiş, istikrar ile büyüyen, güçlü Türkiye’nin mimarları olacaksınız. Sizlere olan güvenimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesi ile “Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.”

Bu duygu ve düşüncelerle vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor; sevgili gençlerimizin,saygıdeğer Edirneli hemşerilerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyor, hürmet ve muhabbetlerimi  sunuyorum , dedi.

Törene, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri öğretmenler, öğrenciler ve sporcular  katıldı.

 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi'nde  gün boyu yapılan bir çok spor etkinliğiyle devam edecek.