TÜRK SPOR TARİHİNİN EN BÜYÜK ALT YAPI PROJESİ BAŞLADI

Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi 81 ilde eş zamanlı olarak ilimizde başladı.

16 MAYIS 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi 81 ilde eş zamanlı olarak ilimizde başladı.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının da işbirliğinde start verilen projede, sporcuların yetenek taramasından geçerek, doğru yönlendirilmesiyle uluslararası düzeyde başarılı sporcular çıkarılması hedefleniyor.

Sportif yetenek tarama testi Türkiye genelinde 1200000, ilimizden yaklaşık 3872 öğrenciye yetenek taraması uygulanacak.

Bilimsel yöntemlerin uygulanacağı projede öğrencilere uygulanacak testler; boy-kilo ölçümü, kulaç uzunluğu testi, esneklik testi, sıçrama testi, geriye sağlık topu fırlatma, kavrama kuvveti testi, 20 metre sürat testi ve çeviklik testi olarak 8 istasyondan oluşmaktadır.Test edilecek çocukların ölçüm sonuçları veri tabanına kaydedilecek ve yapılan inceleme sonrasında öğrenciler yeteneklerine göre farklı spor branşlarına yönlendirilecek.